Tjoba in Dagblad Van Het Noorden

In De Zon bloeit de volleybaljeugd van Tjoba. Luna (16) uit Klazienaveen speelt zelfs in Jong Oranje

Luna Duinkerken (nummer 2) bereikte via de jeugd van Tjoba de nationale selectie. Foto: Jari Leijssenaar

Volleybalvereniging Tjoba uit Klazienaveen is onze Club van de Week. Hier floreert de jeugd. Luna Duinkerken, een 16-jarige jeugdinternational ‘met een ondeugend randje’, vormt het levende bewijs.

In de kantine van sporthal De Zon in Klazienaveen zit Henk Olijve op een eenvoudige barkruk. Zijn uitzicht is koninklijk. Hoewel het seizoen erop zit, vliegen de rood-wit-blauwe ballen aan de andere kant van de glazen wand alle kanten op. Dames 1 en 2, een recreantenteam, Heren 1; ze meppen er vrolijk op los.

De voorzitter van volleybalvereniging Tjoba ziet het tevreden aan. Liefst drie teams van zijn club kroonden zich onlangs tot kampioen, memoreert de voorman met ingehouden trots: de Mix C-jeugd, de Meisjes B en Dames 1, het vlaggenschip van de vereniging.

Mijlpaal

De vrouwen promoveerden onder leiding van Dennis Luider zelfs naar de Topdivisie, het tweede amateurniveau van ons land. „Onze Dames 1 is een goede mix van ervaren speelsters en jonge aanwas. Hun kampioenschap is een mooie mijlpaal voor een kleine regioclub”, zegt Olijve.

„Kijk, daar speelt mijn eigen team”, vertelt de 64-jarige volleybalbestuurder, met een knikje naar de groep veteranen rechts achterin de zaal. Met een lach: „We hebben in het hele seizoen één set gewonnen.”

Tjoba-voorzitter Henk Olijve.
Tjoba-voorzitter Henk Olijve. Foto: Jari Leijssenaar

Liever spreekt Olijve over de groei van Tjoba; de vereniging telt momenteel ongeveer 160 leden. „We merken dat volleybal weer in de lift zit qua aanmeldingen. Iedereen gaat gezellig met elkaar om. Natuurlijk zijn er wel eens lastige pubers. Dat proberen we de kop in te drukken. We geven iedereen de kans zijn draai te vinden.”

Trots

Onwijs trots zijn ze in Klazienveen op Luna Duinkerken. Het 16-jarige talent begon tien jaar geleden bij de mini’s in De Zon, in het spoor van haar volleyballende oma en moeder. Via het Regionale Trainingscentrum Noord in Assen sprong de middenaanvalster in het oog bij de bondscoaches op Papendal. Recent plaatste Duinkerken zich met Jong Oranje (voor speelsters tot 18 jaar) voor het Europees kampioenschap in Letland en Litouwen.

Zonder met de ogen te knipperen spreekt Duinkerken haar ambities uit. „Ik doe gewoon mijn ding. Het Nederlands team. Profvolleybalster worden in Italië of Turkije. Daar wil ik wel heen, hoor. Geld verdienen, een beetje bruin worden. Heel cool.”

Luna Duinkerken (links) speelt volgend seizoen voor Sudosa uit Assen.
Luna Duinkerken (links) speelt volgend seizoen voor Sudosa uit Assen. Foto: Jari Leijssenaar

Zoals dat gaat met ontluikende talenten, verruilt de jeugdinternational het bescheiden Tjoba komende zomer voor topclub Sudosa uit Assen, waarvan het tweede team kampioen werd in de Topdivisie en het eerste net naast de finale om het landskampioenschap greep. „Ik ben inmiddels uitgeschreven bij Tjoba”, zegt Duinkerken in de kantine van De Zon. „Maar ik had nog niet zoveel gedaan vandaag. Ga ik toch maar even trainen.”

Die woorden verbazen Dennis Luider (54) niks. „Luna heeft er alles voor over. Ze werkt knetterhard”, zegt de coach die Dames 1 in zijn vijfde seizoen naar de titel loodste. Hij noemt zijn sterspeelster „heel relaxt, met een ondeugend randje”. „Dat bedoel ik positief, hoor. Even een opmerking tussendoor. Of een beetje ouwehoeren met haar teamgenoten en dan net doen of ik ‘t niet zie.”

Vreugdetranen

Luider heeft diezelfde bevlogenheid voor volleybal. Dat blijkt als Robbin Peters (32) zijn telefoon erbij pakt. Hij laat een filmpje zien van het kampioenspunt van Tjoba Dames 1. „Wacht even”, zegt hij dan. Want nog mooier zijn de beelden na die laatste score.

Terwijl zijn speelsters beginnen aan een rondedans, zakt Luider in zijn eentje terug op de coachingsbank. De handen voor het gezicht, natte ogen als hij weer opkijkt. „Tranen van blijdschap”, zegt de ervaren coach, die eerder werkte bij Olhaco en Emmen ‘95. „Eindelijk was gelukt wat altijd in mijn achterhoofd zat, maar ik nooit had uitgesproken. We zaten er tegenaan te hikken. Ik was zenuwachtiger dan de dames. Dit kampioenschap is gewoon uniek voor deze club.”

Trainer Dennis Luider loodste Tjoba Dames 1 afgelopen seizoen naar de titel.
Trainer Dennis Luider loodste Tjoba Dames 1 afgelopen seizoen naar de titel. Foto: Jari Leijssenaar

Luider trainde verschillende regionale talenten, onder wie Christiaan Varenhorst uit Valthermond die als beachvolleyballer de Olympische Spelen haalde. Nu lijkt Duinkerken op weg naar de vaderlandse top. „Bouwen met jeugd, daar ben ik trots op. Maar ik weet al die namen niet meer. Ik hoef als trainer niet op de voorgrond.”

Voorzitter Olijve is juist goed in namen, zo blijkt als hij heeft plaatsgenomen op de tribune in de thuishal. „Onze Yosca”, zegt hij dan, wanneer hij de aanstormende talenten uit de A-jeugd benoemt. „Anna. Femke, de beoogde nieuwe setter achter de geroutineerde Alinda Willems.”

In de leer

Stuk voor stuk komen ze tot wasdom in De Zon. Een onderkomen waar volgens Olijve nog wel het een en ander aan te verspijkeren valt. „Een prachtige hal, maar het kan beter. Soms moeten we een beetje ruziemaken met de gemeente. De bescherming rond de netpalen is matig, het spansysteem van de netten knullig. En kijk, die twee lampen aan het plafond zijn net wat minder fel. Daar mag wel wat aan gebeuren, zeker nu we een niveau hoger gaan spelen.”

Dat neemt niet weg dat Olijve erg geniet van de bloeiende vereniging. Niet voor niets keerde hij zo’n drie jaar geleden terug als voorzitter, hoewel het bestuur in zijn woorden wordt gevormd door ‘de oude garde’. Misschien dat de 32-jarige Robbin Peters daar op termijn verandering in kan brengen. „Ik ben in de leer. Er komt meer bij kijken dan je denkt.”  

Robbin Peters (links) en Dennis Luider.
Robbin Peters (links) en Dennis Luider. Foto: Jari Leijssenaar

Peters is speler van Heren 1, lid van de technische commissie en hij organiseert het eindejaarstoernooi met vijftig deelnemende teams. Een volleybaldier, zegt voorzitter Olijve. „Alleen handbalt Robbin ook bij Hurry-Up. Dat levert geregeld blessures op.” Met een lach: „We kunnen hem er maar niet van af krijgen.”

Denk niet dat alleen de vrouwen van Tjoba in de lift zitten, zegt Peters. Enthousiast vertelt hij over de ontwikkeling van zijn eigen herenteam. „Een paar jaar terug hadden we zes spelers en wilden we de stekker eruit trekken. Nu zijn we met dertien. Moeten we ineens ons best doen voor een plekkie. We hebben twee fanatieke trainsters en willen volgend seizoen kampioen worden.”

Op rapport

Clubnaam 9

Tjoba komt uit het Maleis en is begin jaren 70 bedacht door dr. Veldman. De toenmalige huisarts van Klazienaveen was bestuurslid van de volleybalvereniging. Vrij vertaald betekent Tjoba: we zullen het proberen.

‍Kantine 7,5

Het onderkomen is gezellig en heeft een geweldige doorkijk naar de sporthal. Minpunt vanuit de volleyballers: de kantine is in beheer van handbalvereniging HV Actief. Daardoor overheerst het blauw en wit.

Festiviteiten 8,5

Tjoba viert in 2027 zijn 65-jarig bestaan. Een jubileumavond, een feestavond, een reünie: er zijn voldoende plannen om de verjaardag luister bij te zetten.

2026-04-29

Heren Recreanten zoekt verjonging

2026-04-12

Tjoba DS 1 promoveert naar de Top Divisie